Ajazz Ak33 Mekanik Klavye İncelemesi

Uygun fiyatlı, küçük boyutlu mekanik klavye arayanlar için en uygun ürünlerden biri.

Ajazz AK33, Çin’den satın alabileceğiniz en ucuz ve en kaliteli mekanik klavye modellerinden bir tanesi. Birkaç gün araştırdıktan klavye ihtiyacımı karşılamak için ben de siyah anahtarlı(black switch) siyah tuşlu ve beyaz aydınlatmalı olan modelini aldım.

Kutu Açılışı

Ajazz Ak33, iki adet birbirinin içerisine konmuş sert karton kutuların içerisinde yumuşak süngerler ile desteklenmiş halde geliyor. Kargonuz kesinlikle sağlam gelecek ondan şüpheniz olmasın. 😀

Kutu içerisinden klavye, 1 adet siyah usb bağlantı kablosu, led ve fonksiyon tuşlarına ait kullanma kılavuzu ve garanti belgesi çıkıyor. Kılavuzlar Çince ancak fonksiyon tuş kombinasyonlarını öğrenmek sorun değil.

Tuşlar

Ajazz Ak33, 82 adet tuşa ve İngilizce Q tuş dizilimine sahip. Tuş sayısını bu kadar aza indirgemek için bazı az kullanılan tuşlar fonksiyon tuşu olarak diğer tuşlara eklenmiş. Bunlar Insert, Pause ve PrintScreen tuşları. Minimal tasarımın bedeli olarak da bazı tuşların boyutu küçültülmüş. Standart çok kullanılan tuşların boyutu korunurken sağ shift, sağ ctrl gibi tuşlar küçültülmüş. Buna karşın yön tuşları, enter, sol tuşlar ve tüm yazı tuşlarının boyutu tam boy olarak korunmuş.

ajazz-ak33-mekanik-klavye-3

Bu model siyah anahtarlara sahip. bu anahtarlara diğerlerine göre nispeten daha sessiz. Ancak mavi anahtarlar gibi basım sırasında ikinci bir geri bildirim olan çıtlama sesine sahip değil. Bu hissi arayanlar satın alırken mavi anahtarlı modeli tercih etmeli. Ancak mavi anahtarlı modelin kalabalık bir evde kavga çıkaracak kadar gürültülü olduğunu hatırlatmak isterim. 😀

Genel olarak beğendim. Sağ shift tuşunun küçüklüğü ve tam boy olmayan enter tuşu dışında adaptasyon problemi yaşamadım.

Malzeme Kalitesi

Ajazz Ak33 fiyatına göre kaliteli bir ürün. Tuşlar ABS plastik olmasa da kalitesizlik hissi vermiyor. Altlarında kullanılan siyah anahtarlar Cherry marka değil. Çin’de meşhur bir marka. Ancak birebir Cherry taklit edilmiş. Hiç bir fark hissetmedim.

Her bir tuşun altında beyaz LED ışık var. Oldukça parlak ve güzel bir görüntü oluşturuyor. Diğer ucuz klavyeler gibi klavyenin altını öbek öbek aydınlatmak yerine her tuşun kendi altını aydınlatmak tercih edilmiş. Bu sayede klavyeden yukarıya gereksiz rahatsız edici ışıklar sızmıyor ve her yeri eşit parlaklıkta görünüyor.

ajazz-ak33-ekanik-klavye-1

Tuşların altında ise çerçevesiz alüminyum yüzey var. Oldukça sağlam bir his veriyor. Tuş basımında esnemeyi sıfıra indiriyor.

Alt kasa ise maliyetin kısıldığı yer. Plastik malzeme siyah parlak boya(piano black) ile kaplanmış. Masa üzerinde şık dursa da elinize aldığınızda klavyenin geri kalanından daha ucuz bir malzeme olduğunu hissediyorsunuz.

Fonksiyon Tuşları  ve Işıklandırma Ayarları

Ajazz Ak33 üzerine dizüstü bilgisayarlardan alıştığımız fonksiyon tuşları eklenmiş. Ses açma ve kısma, play-pause ve benzeri fonksiyonlar F tuşlarının üzerinde FN tuş kombinasyonu ile kullanılabiliyor. Bulduğum tek eksik şarkı değiştirmek için kullandığım ileri ve geri tuşlarının olmaması oldu. Alırken fark etmemiştim. Üzdü.

 

Cihazın ışıklandırmasının kendi içerisinde programlanmış. Değiştirmek ya da son ayarı kaydetmek mümkün değil. PC her açıldığında en parlak ve en yüksek sabit ışık ayarı ile açılıyor. FN+F8 tuşu ile nefes alma, dalgalanma, tetris gibi birkaç mod arasında geçiş yapılabiliyor. Aynı zamanda bu modların her biri FN+yön tuşları ile parlaklık ve efekt hızı ayarı yapılmasına müsait durumda.

ajazz-ak33-mekanik-klavye-isiklandirma-tus-kombinasyonlari

 

Ajazz Ak33 Artılar

 • Uygun fiyat.
 • Siyah anahtarlı mekanik tuşlar.
 • Kolayca çıkarılabilir ve değiştirilebilir tuşlar.
 • Parlaklık seviyesi ve efekt ayarlı arkadan aydınlatma. (Beyaz)
 • Her tuşun altında LED olması.
 • Elit, sade tasarım.
 • Başarılı tuş tepki süresi.
 • Masada az yer kaplaması.
 • Sağlam, tokluk hissi. Esneme yapmaması.

Ajazz Ak33 Eksiler

 • Programlanamayan, hafızasız ışıklandırma düzeni.
 • Kolayca çizilebilen Piano black taban.
 • Sürekli taşımak için biraz ağır.
 • Mekanik olmayan klavyelere göre daha gürültülü.
 • Tuş yüksekliği bilek desteği ihtiyacı uyandırabilir.
 • Türkçe karakterli tuşlar yok.
 • FN kombinasyonlarında bir önceki ya da sonraki şarkı ve videoya geçmek için kombinasyon yok.
 • Yılan gibi kalıp şekil değiştirmeyen USB bağlantı kablosu. (Değiştirilebilir. Bir ucu normal diğer ucu mini USB)

Özet

Çalışma masamda yer açmak, kod yazarken İngilizce Q tuş düzenini kullanmak, oyun ve yazı yazma hissini kuvvetlendirmek için mekanik tuşlu aynı zamanda ucuz bir klavye arıyordum. Aynı zamanda pavyon gibi ışıklandırması olmayan sade tasarımlı bir ürün olmasını istiyordum. Ajazz Ak33 bu isteklerimi tam olarak karşıladı. Her ne kadar ufak tefek eksiklikler bulsam hızla adapte oldum ve aradığım ürünü bulduğum hissini aldım. Eğer sizde az yer kaplayan, mekanik tuşlu, arkadan aydınlatmalı, ortanın üzerinde kalitede ve aynı zamanda ucuz bir klavye arıyorsanız bu ürünü size kesinlikle tavsiye ederim. Özellikle Gaming adı altında son zamanların popüler pavyon tasarımı furyasına katılmamış nadir ürünlerden bir tanesi olduğunu belirtmek isterim.

Satın alabileceğiniz mağazalara gitmek için tıklayınız. (Ortalama 40$)