Dell inspiron 7559 İncelemesi

Fiyat/performans oranı yüksek bir notebook arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Dell inspiron 7559 global çapta gerek performansı ile gerek kalitesi ile bir çok yüksek performans arayan dizüstü bilgisayar kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başardı. Performans odaklı notebook ihtiyacımı gidermek için ben de bu modeli tercih ettim.

Teknoloji piyasasında bilindiği üzere DELL kaliteden ödün vermeyen, yüksek fiyatlı notebookları ve kaliteli hizmet veren teknik servisi ile meşhurdur. Özellikle iş dünyasında kullanılan dizüstü bilgisayarlarının haricinde gaming modellerinde de Alienware alt markası ile bilinir. Ancak bu yüksek kaliteli ve yüksek fiyatlı DELL marka dizüstü bilgisayarlara herkesin ulaşması mümkün değil. Pazar payını büyütmek isteyen DELL bu noktada yeni çözümlerini tüketicilerine sunarak daha ulaşılabilir bir hale geldi.

Dell inspiron 7559 modelinde düşük fiyat ve yüksek donanım arayan tüketiciler hedef alınmış.

Donanım Özellikleri (B70F161C)

 • İşlemci Intel 6. Nesil Core i7-6700HQ (2.6GHz – 3.5GHz Turbo – 6MB Cache – 4 Çekirdek )
 • Dahili GPU: Intel® HD Graphics 530
 • Harici Ekran Kartı: NVIDIA GTX 960m 4GB 1176MHz/5000MHz GDDR5
 • Bellek: 16 GB DDR3L 1600MHz
 • Depolama: Seagate 1TB 8GB SSHD + 1 adet m.2 SSD slot
 • Ekran:  Full HD (1080p) Mat IPS ekran (BOE)
 • Anakart: Intel HM170 (Skylake PCH-H)
 • Ağırlık: 2.5kg + 514 gram 130w adaptör
 • Giriş-Çıkış: Bluetooth 4.0, 3 adet USB 3.0, 1 adet HDMI, 1 adet gigabit ethernet, 1 adet SD kart okuyucu, 1 adet 3.5mm kulaklık ve mikrofon tümleşik jack

dell inspiron 7559 IO

Malzeme Kalitesi ve Tasarım

Ürünün fiyatının düşük tutulabilmesi için dış yapısında metal malzeme kullanılmamış. Tamamen plastikten oluşan dış yapısı şaşırtıcı bir şekilde kaliteli bir hissiyat veriyor. Dell inspiron 7559 modelinin dış yüzeyi tamamen kadifemsi kaliteli malzeme hissi veriyor. Ancak bu malzemenin çizilmeye çok müsait olduğunun altını çizmek isterim. Sağlamlık konusunda ise plastik rakiplerine göre iyi durumda. Ufak da kasa genelinde bir esneme mevcut ancak ucuz modeller gibi çıtırtılar çıkarmıyor.

Menteşe sistemi oldukça kaliteli. Bir Macbook’da olduğu gibi ekranı açarken dizüstü bilgisayarın geri kalanı peşinden zorla gelmiyor. Aynı şekilde kapatırken de fare kapanı gibi kapanmıyor.

Ekran oldukça ince ve hafif tutulmuş. Fakat bu durum ekran yapısını kolay bükülebilir hale getirmiş. Küçük çocuklardan uzak tutmak lazım. 🙂

Tasarım konusunda ise sadelikten yana. Piyasadaki bir çok gaming notebook gibi her tarafından ışıkları fışkırmıyor, iddialı ve çocuksu renklerle boğulmamış. Siyaha yakın mat bir renk ile tam kararında koyu kırmızı renk kombine edilmiş. Bir iş bilgisayarı olarak da çekinilmeden kullanılabilecek bir tasarıma sahip.

Soğutma Sistemi

Dell inspiron 7559 bir gaming notebook için oldukça başarı bir soğutma sistemi yerleştirmiş. Rakiplerinden daha sessiz ve daha serin çalışıyor. Tercih edilen çift fanlı sistemde i7-6700HQ için tek, GTX 960m ekran kartı için ise çift hava çıkış ızgarası tercih edilmiş. 3 egzoz sistemi olan bu model kendini rakiplerinden hem ses hem soğutma performansı olarak 1 adım öne taşıyor.

Oyun gibi ağır iş yükü verildiğinde cihazın GPU ve CPU bulundurduğu merkez kısım(görselde mavi ok işaretinin bulunduğu kısım, klavyede 7 8 9 rakamlarının bulunduğu bölge) ısınmaya başlıyor. Ancak WASD gibi oyun oynanırken en çok kullanılan sol tarafta eli ve bileği rahatsız edecek bir ısınma olmuyor. Isınma klavyenin üst-orta bölümünde kalıyor.

1 saatlik yüksek ayarda GTAV oynadığımda 960M’in 70 derece civarında sabitlendiğini gördüm. Aynı şekilde 3 defa art arda Heaven Benchmark testini çalıştırdığımda da sıcaklığın 67 derece civarında sabitlendiğini gördüm.

Dell inspiron 7559 soğutma sistemi

 • Sistem boşta ve çok hafif yük altında iken fanlar çalışmayarak sessiz bir ortam yaratıyor.
 • Chrome üzerinde birçok sekme, video vb. orta yüklü iş bindirdiğinizde ise fanlar ara sıra dönmeye başlıyor. Ancak günlük ortamda yine sesleri duymak pek mümkün değil. Duymak için eğilip cihazı dinlemek gerekli.
 • Oyun, render vb. tam yük bindiren işleri yüklediğinizde ise fanlar kendini duyurmaya başlıyor. Bu durumda dahi rakiplerine göre daha sessiz kalmayı başarıyor. Bir çok rakibi çığlık ve ıslık tipinde fan sesi çıkarırken Dell inspiron 7559 tok bir rüzgar uğultusu çıkarıyor. Oyunun sesini biraz açtığınızda bu ses rahatsız edici seviyelere çıkmadığı için araya kaynayıp gidiyor.

*Aşağıdaki test hem işlemciye hem ekran kartına tam yük bindirmektedir. Cihazı en yüksek grafikli oyunlardan dahi daha fazla zorlamaktadır. Yani sıcaklığın ulaşacağı maksimum değerlerdir.

dell inspiron 7559 prime 95 + furmark benchmark
Prime95 + Furmark stress testi

Klavye ve Touchpad

Dell inspiron 7559 Amerika’da satılan modellerin aksine Türkiye’de arkadan aydınlatması olmayan klavye ile geliyor. Klavyenin malzeme kalitesi orta seviyede. Yazma hissi olarak akışkan ve hızlı yazma imkanı sunsa da oyun konusunda harici klavye ihtiyacı hissettiriyor. Tuş basıncı(geri tepki) oldukça düşük ve derinlik hissiyatı düşük. Bir oyuncu notebook’u için daha diri bir klavye tercih edilebilirdi diye düşünüyorum. Enter tuşu küçük, numlock ışığı yok. Klavyede içe doğru esneme yok.

Dell-inspiron-7559-klavye-touchpad

Touchpad hassasiyeti oldukça iyi. Oldukça büyük. Ancak tercih edilen malzemeler için aynı başarıyı söyleyemeyeceğim. Yüzeyi parmak nemlendiği zaman parmakları ufak ufak sektiren bir his veriyor. Tıklandığında ise çıkardığı ses altı boş bir his veriyor. Günün sonunda yine de iyi iş görüyor.

Performans

Günümüz oyunlarının hemen hemen hepsini rahatlıkla oynatabilecek bir performansa sahip.

 • Battlefield 4 oyununda 1080p Ultra ayarlarda 30+ fps verebiliyor. Bir adım aşağı inildiğinde ise 60 FPS sabit verebiliyor.
 • Farcry 4 oyununda 1080p Ultra ayarlarda 30+ FPS verebiliyor.
 • Battleborn oyununda 1080p yüksek ayarlarda 35-70 FPS arasında geziyor. Genel oynanış 60 FPS kilitli iken sahne aşırı yoğunluğa girdiğinde(10 oyuncunun birden yüksek görsel ve partikül içerikli yeteneklerini aynı anda kullanması) FPS 35 civarlarına kadar düşebiliyor.
 • Witcher 3 gibi yüksek sistem isteyen bir oyunda ne yazık ki aynı başarıyı gösteremiyor. Akıcı bir deneyim için 1080p düşük ayarda 30-40 FPS arası deneyim sunuyor. 720p’de ise FPS ciddi şekilde yükselse de çok fazla grafik açmaya imkan vermiyor.
 • Rocket League oyununda 1080p en yüksek ayarlarda 60 FPS sabit oynatabiliyor.
 • CS:GO oyununda en yüksek ayarlarda 60FPS sabit oynamak mümkün.
 • LOL ve DOTA2 gibi optimizasyonu yüksek oyunları en yüksek ayarda 60FPS sabit oynamak mümkün.
 • GTAV Benchmark (1080p Very High)

  dell-inspriron-7559-gtav-1 dell-inspriron-7559-gtav-2 dell-inspriron-7559-gtav-3 dell-inspriron-7559-gtav-4

 • İçerisinde gelen mekanik diski, sonradan satın aldığım 480GB Sandisk SSD ile değiştirdim. Sandisk 480gb ssd crystalDiskMark
 • Heaven Benchmark Sonuçlarıdell inspiron 7559 Unigine heaven 900p extreme

  1080p Ultra

 • 3DMark Benchmark sonuçları
  Ice Storm
  Ice Storm
  Cloud Gate
  Cloud Gate

  Sky Diver
  Sky Diver

Ses Sistemi

Dell inspiron 7559 modelinde fiyat/performans odaklı bir çözüm kullanılmış. Klavyenin üst kısmındaki kırmızı ızgaralı bölümde iki adet normal hoparlör yer alırken cihazın alt kısmında ise ufak bir subwoofer yer alıyor. Bu sayede sıradan notebooklara göre çok daha dolgun bir ses veriyor. Hacim avantajı ile kullanılan büyük hoparlörler oldukça yüksek ses çıkarıyor. Video, film, dizi izlemek oldukça keyifli. Oyun için de yeterli. Ancak müzik dinleme konusunda yüksek bas ihtiyacını yine de karşılayamıyor. En iyi ses sistemi değil ancak sıradan bir notebookdan çok daha iyi ses veriyor.

Kulaklık kalitesi ise normalin üzerinde. Sıradan bir anakart ses kartından çok daha iyi fakat harici bir ses kartı kadar başarılı değil.

Ekran

Dell inspiron 7559 ekranından oldukça memnun kaldım. 1080p IPS ekran oldukça yüksek görüş açıları sağlıyor. Bu sayede cihazdan biraz uzaklaşıp bir şeyler izlemek istediğinizde renklerde bozulmalar olmuyor. Parlaklığı iç mekan için yeterince fazla. Mat ekran olması sayesinde güneş ışıklarından fazla etkilenmiyor, parlama yok. Güneş alan odalar için iyi bir avantaj.

Dell inspiron 7559 görüş açıları

Panel renk konusunda ortalama bir iş çıkarıyor. Günlük bir kullanıcı veya oyuncu için oldukça tatminkar bir performans sergiliyor. Ancak Profesyonel anlamda Photoshop ve benzeri işlerle uğraşanlar renklerin tam doğruluğa yakın olmamasından sakınabilirler. Fabrika çıkış halinde renkler oldukça doğal bırakılmış. Samsung akıllı telefonlardaki gibi gerçek dışı yüksek kontrastlı renkleri sevenler ekranın renk ayarları ile oynama ihtiyacı hissedecektir.

Dell inspiron 7559 adobergb test

dell inspiron 7559 monitör

Güç Tüketimi ve Pil

Dell inspiron 7559 130Watt gücünde bir adaptör ve 74Wh değerinde büyük bir dahili pil ile geliyor. Cihazda DVDROM koymak yerine daha büyük pil koymak tercih edilmiş.Dell-Inspiron-7559-batterydell inspiron 7559 130w adaptör

 

 • Pil tasarrufu açılmadan günlük basit işler yapıldığında ortalama 3-6 saat süre verebiliyor.
 • Yine tasarruf kapalı iken pilde oyun oynandığında oyunun sisteme bindirdiği yüke bağlı olarak 2 saat civarında ekran süresi vermekte. Harici GPU’ya ihtiyaç duymayan grafik seviyesinde oyunlarda bu süre en az iki kat uzamakta.
 • DELL’in iddiasına göre pil tasarrufu açık iken günlük basit işler yapıldığında pilin 11 saat gideceğini iddia ediyor. Deneme fırsatım olmadı.

Bakım ve Yükseltme

Dell inspiron 7559 tamamen kullanıcı dostu tasarlanmış. Alt kapak tek bir vida ile açılabilmekte. Açılan kapağın ardından soğutma sistemine, pil, m2 ssd, hdd ve ram slotlarına ulaşmak mümkün. Hem yükseltme imkanı hem de bakım imkanı olarak servis mecburiyeti bırakmıyor. Taktığınız parçalar haricinde garanti süreci devam ediyor. Yükseltme ve temizlik için servise gerek kalmıyor. Bu açıdan tam not veriyorum.

dell inspiron 7559 iç upgrade ssd yükseltme

Özet

Dell inspiron 7559 fiyat performans odaklı güzel bir seçenek olmuş. Benzer fiyatta(2800-3400TL) olan Acer, HP, Monster rakiplerine göre daha kaliteli olduğunu günün sonunda gösteriyor. Ancak daha fazla kalite arıyorsanız fiyattan taviz verip(5000TL+) aynı donanım olmasına rağmen metal kasalı ve daha kaliteli klavye touchpad ve hoparlör gibi bileşenlere sahip cihazlara bakmanızı öneririm. (Temmuz 2016)

Artılar

 • Yüksek performans, uygun fiyat.
 • Kaliteli plastik kasa ve menteşeler.
 • Parlama yapmayan, görüş açısı ve parlaklığı başarılı bir ekran.
 • Rakiplerinden daha hafif, ince ve kaliteli bir adaptör kullanması.
 • Pil süresi ortalamanın üzerinde.
 • Soğutması rakiplerinin en iyisi.
 • Başarılı ve sorun çıkarmayan destek ve teknik servis imkanı.
 • Oldukça yüksek ses çıkaran hoparlör sistemi.

Eksiler

 • Oyun hissiyatı zayıf bir klavye.(Yazı işleri için gayet güzel.)
 • Bas hissiyatı zayıf subwoofer.(Konulan tweeterların yanında zayıf kalmış.)
 • Türkiye’ye gelen modellerde ışıklı klavye yok.
 • Narin ekran yapısı.
 • DVD-ROM yok.

Bilinen Kronik Sorunlar ve Çözümler

 1. Ekran kenarlarında ışık sızması

  Forumlarda bir çok kişi bu sorundan bahsediyor. Bana gelen modelde ise önemsenmeyecek kadar az bir ışık sızması var. Ekranın alt kenarının sağına doğru simsiyah bir ekran açıldığı zaman gece karanlığında %100 parlaklıkta belli olan bir sızma var. Sadece test görseli ile belli oluyor. Günlük kullanımda o sızmayı uğraştığım halde göremiyorum bile.

 2. Hoparlörlerden gelen statik çatırtı sesleri

  Forumlarda bu problemden bahsediliyor. Bana gelen modelde de kutudan çıktığında bu problem mevcuttu. Ancak Windows 10 kurulumunun ardından sürücüler otomatik olarak yüklendi ve ben son çıkan 1.1.8 BIOS güncellemesini yaptıktan sonra düzeldi.

 3. Hoparlörde dipten gelen sabit “sssssssssssssssssssss” sesi

  Çatırtı sesleri düzeldikten sonra arkasında böyle bir problem kaldı. Gündüzleri çok belli olmasa da gece sessizliğinde belli olan bir ses. Örneğin 5 saniyelik bir bildirim sesinde duyulabilen ses kısmı 2 saniye. Bu iki saniye ses normal olarak duyuluyor fakat ses olmadığı halde oynatılan kısımda sssssssssssss diye 3 saniye ses kalıyor. Bu ses hoparlörlerin ses yüksekliğinden bağımsız olarak geliyor. Yani artış ya da azalma olmuyor. Sadece oynatılan ses kaynağında ses yoksa duyulabilen bir ses. Çok fazla kafaya takılacak bir şey değil ama bir ayarsızlık söz konusu. Henüz o ayarı bulamadım. Bu durumun oluşmasına da tasarruf için hoparlörlerin kullanılmadığında otomatik olarak kapatılması neden oluyor.

 4. Pilde çalışırken ekran göz kırpıyor(açılıp kapanıyor)

  Sıfırdan Windows 10 kurduğunuzda güncel olmayan intel dahili grafik sürücüsü kuruluyor. Bu sürücü model marka göz etmeksizin tüm intel 530 + Nvidia 960m kombinasyonlu cihazlarda bu sorunu ortaya çıkarıyor. DELL’in sitesinde daha güncel sürücü kurulduğunda bu sorun düzeliyor.

 • Böyle yazılı incelemeler bulmak oldukça zorlaştı. Eline, emeğine sağlık.

 • Ahmet Özdemir

  Teşekkürler, elinize sağlık. Kasada parmak izi kalıyor m8?

  • Arda

   Parmaklar kuru ise kalmıyor. Fakat yağlı veya terli dokunulursa iz kalıyor. Piano black yüzeyden daha az iz kaldığını söyleyebilirim. İz kalmıyor dersem de yalan olur.

 • Miraç

  Çok kaliteli bir inceleme olmuş Almayı düşündüğüm bir notebooktu ve incelemenizi okuduktan sonra kafamda hiçbir soru işareti kalmadı.

  • Arda

   Bunu duyduğuma sevindim. Teşekkür ederim. 🙂

 • Erdinç Denizli

  Çok kaliteli, hem bilgili insana hem de yeni başlayanlara hitap edecek doyurucu bir inceleme olmuş. Birçok “köklü” teknoloji sitesinden daha iyi. Çalışmalarının devamını dilerim.

  • Arda

   Teşekkürler Erdinç Bey.