Google Chrome Tarayıcısı iOS Stili Sayfa Kaydırma

Chrome tarayıcı için her platformda Apple tarzında kaydırma ayarı mümkün. Detaylar yazının içeriğinde.

Google Chrome tarayıcısı için, Apple deneyiminden alıştığımız akışkan kaydırma ayarları yapmak mümkün. Bu ayarları detaylı ve kişisel isteğimize göre yapabilmemiz için ufak bir Google Chrome tarayıcı eklentisine ihtiyacımız var.

*Not: Bu eklenti güç tasarrufunda çalışan ya da düşük donanımlı cihazlar için tavsiye edilmez. Ayrıca geç yüklenen sayfalar kasma hissine sebep olabilir. Yavaş internet bağlantısına sahip zayıf donanımlı cihazlar için tavsiye etmiyorum. 

Bu eklentinin adı Chromium Wheel Smooth Scroller. Eklentiyi Chrome Web Mağazasından edinmek mümkün.

chromium wheel smooth scroller akıcı kaydırma google chrome tarayıcısı mağaza ardazeytin

  • Gerekli ayarları istediğiniz gibi yapın. Aşağıda verdiğim resimde kendi ayarlarım mevcut. Bu ayarlarda tekerlek yavaş çevrildiğinde azar azar akışkan kaydırma gerçekleştiriyor. Çevirme ivmenizi arttıkça sayfanın kayma hızı da artıyor. Bu sayede tek hareketle sayfanın en altına ya da tepesine dönebiliyor, uzun sayfaları hızlıca geçebiliyorsunuz.

google chrome tarayıcısı akışkan smooth kaydırma ardazeytin

Step Size: Bu bölmede tekerlekten her bir tık dönmede gerçekleşecek kaydırmanın piksel boyutu ayarlanıyor.

Smoothness(Forepart): Bu bölmede kaydırma ivmesi verildikten sonra ne kadar bir hızla yavaşlayacağı ayarlanıyor.

Smoothness: Üçün ayarda ise sayfanın akışkanlık hızı ayarlanıyor. Ne kadar fazla yükseltirseniz o kadar fazla gecikme ve yumuşaklık olacaktır.

Acceleration Sensitivity: En önemli özelliklerinden biri olan ivmelendirme ayarı. Burada tekerleği döndürme hızına bağlı olarak artan ivmelenme ayarlanıyor. Ne kadar çok ayarlarsanız tekerlek kaydırma hızınıza o kadar fazla tepki verecektir.