Hard Disk Hata Testi Nasıl Yapılır ?

Bilgisayarınızda kullandığınız sabit diskinizin sağlık durumunu merak ediyor musunuz ? Gelin birlikte bakalım.

Hard disk hata testi yapmamızın sebebi nedir diye düşünüyor olabilirsiniz. Önce kafalardaki bu soru işaretini gidereyim.

Bilgisayarlarımızda bulunan sabit diskler yani hard diskler mekanik olarak çalışmaktadırlar. Her mekanik çalışan bir makinede olduğu gibi bu ürünlerde de kullanıma bağlı ya da darbeye bağlı hasar alma durumu vardır. Zamanla ya da darbe ile oluşan bu hasarlar size yazma hataları, bilgisayarda performans düşüşü, donma, kilitlenme hatta mavi ekrana kadar sorunlara yol açabilir. En kötüsü ise bozulan diskte kaybedilen verilerdir. Veri kaybetmemek için bilgisayarın verdiği sinyallere dikkat etmemiz ve buna göre önlem almamız gerekiyor.

Aracı edinme

Sabit diskte oluşan hasarlı bölgeleri tespit etmek için HD Tune Pro adlı araçtan yardım alacağız. Bu aracı indirmek için tıklayınız.

Kurulum sonrası yapılacaklar

Kurulumu yaptıktan sonra programı çalıştırıp hard disk hata tespiti için tarama başlatabiliriz. Bunun için görselde işaretlediğim “Error Scan” sekmesine tıklayın. Sol üst menüde işaretlediğim yerde tarama yapmak istediğiniz diskin seçili olduğundan emin olun. Ardından start tuşu ile taramayı başlatın.

*Tarama sırasında bilgisayarınız yavaşlayabilir. 

hard disk hata testi 2

Tarama sonrası değerlendirme

hard disk hata testi 4

Tarama sonrası sonuçtan görüleceği üzere sabit diske ait 3 adet hasarlı sektörler kırmızı ile işaretlenmiş durumda. 1 saat 46 dakika içinde tamamlanan bu test bize yukarıda bahsetmiş olduğum sinyallere davetiye olduğunu gösteriyor. Bilgisayarı kullanım sırasında yani okuma/yazma işlemi sırasında eğer bu hasarlı 3 sektöre denk gelirse o anki işleme dair hata ile karşılaşmamız çok muhtemel.

Nasıl Tamir Edilebilir ?

Her zaman olmasa da bu hatalı sektörleri tamir etmek mümkün.

Bilgisayarım (Bu Bilgisayar) penceresinde sabit diske sağ tıklayıp özellikler sekmesini açın.

hard disk hata 6

Ardından “Araçlar” sekmesinden “Hata Denetimi” aracını çalıştırın.

hard disk hata 7