NVIDIA Ansel ile Oyun içi 360 Derece Screenshot

Oyun içi ekran görüntüleri artık çağa ayak uyduruyor.

NVIDIA Ansel  oyunların içerisinde ekran görüntü alma işlemine yeni bir soluk getirmeye geliyor.

Sıradan ekran görüntüsü alma işlemi oldukça basit işliyor. O an ekranda hangi kare varsa olduğu gibi sıkıştırılarak kaydediliyor. Ancak NVIDIA Ansel bu konuda çok ciddi geliştirmeler sunuyor.

Oyun geliştiricisinin bu teknolojiyi kullanarak vereceği destek ile oyuncu, o an oyunu dondurup ortamın 360 derecelik bir fotoğrafını elde edebilecek. Ansel sadece bununla kalmıyor durdurulan sahnede serbest kamera gezinimi sunabiliyor.GeForce GTX 1080 Graphics Card: Gaming Perfected.

Çekim yapıldıktan sonra görüntüde geliştirmeler de yapmak mümkün. Çeşitli filtreler, EXR ve Super Resolution gibi görüntü geliştirmeleriyle inanılmaz kalitede görseller elde etmek mümkün.

Örnek vermek gerekirse aşağıdaki görsel 46080×25920 çözünürlükte ve 1.7GB boyutunda. 

Göründüğü kadar uçuk bir teknoloji değil bu. Hepimizin elinin altında olacak bir şey. Örneğin aşağıdaki 360 derecelik görsel ARK: Survival Evolved oyunundan. Oynadığımızın oyunda o anın 360 derecelik sahnesini kaydedip sosyal medyada dahi paylaşabileceğiz. Mobil cihazlardan bile görüntülenebilir olacak.

NVIDIA Ansel teknolojisi geliştiricilerin kullanımına sunuldu. Yakın tarihte de hali hazırda oynadığımız birkaç oyuna bu özellik güncelleme ile eklenecek.