Project Scorpio ve Getirecekleri

Project Scorpio hakkında bir geliştirici gözünden öngörülerimi biraz toparlayıp bir yazı haline getirdim. Bu cihazın konsol ve PC’nin dev bir karışımı olacağını düşünüyorum. Ancak benim görüşüm bu projenin bir cihazdan ibaret olmadığı kanısında. Cihazın kendisinden çok dev bir yazılım projesi. Göründüğünden çok daha büyük bir proje. Aşağıda maddeler halinde tespitlerimi ve tahminlerimi yazdım. Sizlerin de bu konuda görüşlerini merak ediyorum.

XBOX’a Klavye ve Fare Desteği

Malumunuz önümüzdeki aylarda Xbox One için klavye fare desteği gelecek. (Doğrudan oyunlarda çalışmayacak tabi hemen taşlamayın.) Scorpio’nun bu desteğe çıkışıyla bir sahip olacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

İleri Seviye Donanım

Scorpio 4K çözünürlükte 60 FPS oyun oynatabilecek ve VR desteği ile birlikte gelecek olan bir cihaz. Üstün VR deneyiminin 90FPS sabit ile alınıp asıl keyfinin 120FPS sabit olarak çıktığını da hatırlayacak olursak cihazın en üst seviye donanımları barındıracağını tahmin etmek yanlış olmaz. Cihazda GTX 1080’den aşağı bir şey olacağını zannetmiyorum.

Xbox One UI

Bu hafta itibari ile geliştiricilere Windows 10 Anniversary güncellemesi ile gelen XBOX’a yani dev televizyonlarda ve joystick kullanımında  üst düzey deneyim sunmayı amaçlayan geliştirmeler gösterildi. Eğitim videoları dökümanlar yayınlandı.


Bu konu çok önemli. Windows 10 sayesinde XBOX ve PC arasındaki uçurum gittikçe kapanıyor. Bu projenin uzun vadede Steam OS ile becerilemeyen amacın(PC’de konsol deneyimi) başarılacağını öngörüyorum. Şuan çoğumuzun bilgisayarında varlığından bile haberdar olmadığımız XBOX Windows 10 uygulaması bir PC’yi bir anda adeta XBOX konsoluna çevirecek.

Mağazalar Birleşti

XBOX One artık Windows Mağazasında bulunan oyunları da destekliyor.  Şuan hemen hemen bütün popüler oyun motorları Windows 10(UWP) desteğine sahip. Bir PC oyunu özel zahmet gerektirmeden XBOX’a da çıkarılabilir oluyor. Bu durumda da özellikle bağımsız geliştiricilerin hepsine bir kucak açılmış oluyor.

PC oyuncularının kalbi olan Steam istatistiklerine burada dikkatinizi çekmek isterim. Steam kullanıcılarının %95’i bilgisayarında Windows işletim sistemini kullanıyor. Geçtiğimiz bir yılda ise bu oyuncular arasında Windows 10 işletim sisteminin kullanım oranı %50 civarına yaklaştı ve her geçen gün bu rakam artıyor. Burandan şunu çıkarabiliriz. İlerleyen dönemde her bir Steam oyuncusu bir potansiyel Windows Store müşterisi olacak.

project scorpio steam istatistik

Windows Bridge

Windows Bridge projesi Win32 yani klasik Windows uygulamalarını kolayca Windows 10 UWP uygulamalara dönüştürmeyi sağlayan bir çözüm. Bu eski klasik uygulamalara oyunlar da dahil. Sonuç olarak var olan Win32 PC oyunları UWP uygulamalara dönüştürülüp XBOX için de oynanabilir hale getirilebilme imkanına kavuşuyor. Bu sayede sadece bundan sonra çıkacak oyunlara değil bugüne kadar çıkmış olan oyunlara da pazar açılmış oluyor.

project scorpio desktop bridge

Play Anywhere

Bu özellik hem PC’de hem konsolda aynı oyunu aynı deneyimde oynamanızı sağlıyor. Oturma odanızda konsoldan oynadığınız oyunu herhangi bir kayba uğramadan odanızdaki bilgisayardan oynamaya devam edebilirsiniz. Hatta evden uzaklaşıp dizüstü bilgisayarınızdan hatta iyice abarttınız Windows 10 telefonunuzdan da devam edebilirsiniz. 🙂 Böylece oyunu bir kere satın alarak tüm Windows 10 cihazlarda oynama imkanına sahip oluyorsunuz. Tabi bu özelliğin tamamen geliştiricinin elinde olduğunun altını çizeyim.

Buradan başka bir tahmin daha yürüteyim. Malumunuz oyuncular olarak çoğumuz konsoldan port edilen oyunlardan hoşnut değiliz. Haliyle müşteri memnun değilse geliştirici de memnun olmuyor. Bu konuda da XBOX Playstation’a karşı bir avantaj kazanmış oluyor. Önümüzdeki dönemde çıkacak olan güncel XBOX desteğine sahip bir oyun port kayıplarına uğramadan aynı kaliteli deneyimi PC’de sunabilecek.


Toparlayacak olursak Project Scorpio tam anlamıyla ne bir konsol ne de bir bilgisayar. Belki de yeniden tanımlanması gereken bir ürün. Beraberinde getirdikleri ise Windows 10’un eseri. Arkasına Linux’u alıp başarısız olan Steam OS hamlesinden sonra Microsoft’un bu projesi hali hazırdaki ve sürekli artan müşteri potansiyeli ile konsol deneyimi tüm Windows 10 cihazlara getirecek. Konsol oyuncusu, PC oyuncusu, mobil oyuncu gibi ayrımları barındırmayacak. Microsoft, uzun vadeli Windows 10 projesinin ekmeğini yavaş yavaş yemeye başlıyor. Ancak bu proje her ne kadar heyecan verici ya da başarılı gözükse de yine son sözü oyuncular söyleyecek.