Samsung Galaxy S6 Android Marshmallow İncelemesi

Samsung Galaxy S6 güncellemesi ile gelen yenilikler yazının detaylarında.

Samsung Galaxy S6 sonunda Android Marshmallow güncellemesini aldı. Güncellemeyle cihazın tek sorunu olarak gördüğüm batarya süresi iyi bir noktaya gelmiş. Ben de elimden geldiğince bu yeni halini inceledim.

Arayüz

İlk olarak arayüzdeki değişikliklerden bahsetmem lazım. En büyük fark bildirim panelinde. Mavi renk yerine beyaz ana renk olmuş. Ben mavi halini daha çok seviyordum ama beyaz rengin de daha sade bir hava kattığını söyleyebilirim. Tabi bunlar yeni bir temayla rahatça değiştirebileceğiniz şeyler. Bunların dışında bildirim panelinde en çok hoşuma giden şey tüm hızlı ayarlara ulaşmanın kolaylaşması. Paneli bir kez indirdikten sonra bir kez daha kaydırma hareketi yaparsanız tüm hızlı ayarlar ekrana geliyor. Daha kısa yoldan yapmak isterseniz bildirim çubuğundan iki parmağınızı aynı anda aşağıya çekebilirsiniz.

Kilit ekranında da değişiklikler var. Artık hiç bir kilit açma efekti yok. Samsung’da hep alıştığımız su damlası, ışık parçacıkları gibi efektler gitmiş. Bir de kilit ekranında gördüğümüz saat önceden sol taraftayken şimdi ortaya geçmiş. Tüm bu yeniliklerle çok sade bir kilit ekranı olmuş. Bir de kilit ekranında gözle görülür bir hızlanma var. Önce efektlerin yok olmasıyla böyle bir hızlanma var diye düşündüm ancak kilit ekranına gelen bir bildirimi direk açtığınızda da hızlandığını hissediyorsunuz. Performans konusundaki diğer değişikliklere aşağıda değineceğim zaten.

Arayüz için kısaca S7 arayüzü demeliyim. Tek fark S7’deki iPhone tarzındaki tek katmanlı launcherın gelmemesi. Onun dışında gördüğüm her şey aynı.

Samsung galaxy s6 marshmallow android 6.0 ardazeytin

Performans

Bir güncellemeyi değerlendirirken böyle konu başlıkları kullanmak ne kadar doğru bilmiyorum. Sonuçta cihazın performansı genel olarak hala aynı. Ama ufak detaylarda gözle görülür hızlanmalar var. İlk fark ettiğim yukarıda da yazdığım gibi kilit ekranındaki hızlanma. Arayüzün genel hızı zaten önceden de iyiydi. Şimdi de herhangi bir donma, duraksamayla karşılaşmadım.

Bir de parmak izi konusuna değinmem gerek. Parmak iziyle kilit açma işi şimdi tam anlamıyla olmuş. Bunu arkadaşımın Note 5’inde de deneyimlediğim için rahatlıkla söyleyebilirim. Marshmallow güncellemesini aynı günde yaptık ve ikisinin parmak izi tarayıcısında da net bir hızlanma var.

Performans konusunda söyleyebileceğim en büyük fark ram kullanımında. Cihazda yüklü gelen Smart Manager uygulamasında gözüken ram kullanımı Lollipop sürümünde genelde %70-80 aralığında oluyordu. Şimdi aynı kullanımda %65’in üstüne çıkmıyor. Arka planda bir çok uygulamayı açık tutan bir insanım ve geçişlerde hiç bir takılma yok. Bir oyundan Whatsapp’a, oradan internete çok hızlı bir şekilde geçiş yapabiliyorsunuz. Benim 20 günlük deneyimimde her şey çok stabildi.

Batarya

Geldik güncellemeyle beni en çok sevindiren ve anlatmak için sabırsızlandığım noktaya. Samsung Galaxy S6 ‘nın batarya süresinde mükemmel bir iyileşme var. Buradaki farkı anlatmadan önce günlük kullanım tarzımdan bahsetmem lazım.

Günde 10-12 saat arası mobil veri, kalan saatlerde de wifi üzerinden internete bağlıyım. Ram temizliği tarzı aksiyonlara hiç girmem. 2 günde bir falan aklıma gelirse son uygulamaları kapatırım. Onun dışında direk home butonuna basıp uygulamayı terk ettiğim çok oluyor. Çoğunlukla da unutuyorum o uygulamaları. Whatsapp, Deezer, tarayıcı, Instagram gün içinde sık sık kullandığım uygulamalar. Ayrıca resim yaparken de referans olarak telefonu kullanıyorum ve bu da günde 2 saat civarı sürekli açık ekran anlamına geliyor.

Kullanım tarzımı uzun uzun anlattım. Bu kullanımla Lollipop’dayken genelde akşamüstü resim işimi bitirmeden önce telefonu kısa bir süre şarja takar, günün geri kalanına öyle devam ederdim. Şimdi akşamüstü %50 şarjla resim yapmayı bitiriyorum ve kalan saatlerde rahatça kullanabiliyorum. Bu süreleri alırken pil ayarlarında tüm uygulamaların optimizasyon ayarlarını “her zaman optimizasyon” seçeneğinde tuttuğumu belirtmem gerek.

Samsung Uygulamaları

Başlık biraz anlamsız gelebilir ama telefonun içinde gelen uygulamalardaki değişikleri de anlatmam gerek. Çünkü güncellemeden sonra bir çok yan uygulamayı terk ettim.

Öncelikle Samsung’un internet tarayıcısından bahsedeyim. Performans olarak Chrome’dan cidden daha hızlı. Ben kullanma gereği duymasam da eklenti desteği var ve Play Store’dan reklam engelleyici yükleyebiliyorsunuz. Bunun dışında parmak iziyle oturum açma gibi bazılarının işine yarayacak özellikler var. Gizli sekme seçeneğine de parmak iziyle erişiyorsunuz. Parmak izi tarayıcısı bu noktalarda da hızlı. Gezinti halindeyken adres çubuğuna tıkladığınızda hızlı erişim karşınıza çıkıyor ve buraya eklediğiniz siteye kısayoldan ulaşabiliyorsunuz. Masaüstündeki yer imleri pratikliğini sağlıyor bu.

samsung galaxys s6 tarayıcı marshmallow ardazeytin

Tarayıcıyla ilgili değinmem gereken bir nokta da video oynatıcı. Marshmallow’dan önce çok kısa süre kullandığım için video oynatıcının halini bilmiyorum. Ama şu an herhangi bir sitede video açtığınızda karşınıza gelen oynatıcı çok pratik. Tam ekran yaptıktan sonra ekranı yan döndürme seçeneğine kolayca ulaşıyorsunuz. Bu da portre modunda kullanırken video izlemek için otomatik döndürmeyi açma eziyetini sonlandırıyor. En pratik nokta da tam ekran videodaki parmak hareketleri. Ekranın solunda parmağınızı yukarı aşağı sürüklediğinizde parlaklığı, sağ tarafta aynı hareketi yaptığınızda da sesi ayarlayabiliyorsunuz. Bir de açılır pencere yapma özelliği var. Bu da masaüstüne benzer bir deneyim katıyor. Video ekranın bir kenarında oynamaya devam ederken başka bir uygulamaya bakabiliyorsunuz.

E posta uygulaması da artık kullanılabilir duruma gelmiş. Uzun süredir kullandığım Cloudmagic’i bıraktım. Arayüz yine mükemmel değil ama çok sezgisel geldi bana. Bir de uygulama çok hızlı çalışıyor. Mailleri bir sohbet gibi görebiliyorsunuz. Bu da uzayan konuşmaları takip açısından pratik. Maillere yanıt verme konusunda mobili hem yetersiz bulurdum ancak şimdi öncelikli tercihim mobil oldu.

samsung galaxy s6 email marshmallow ardazeytin

Bunların dışında saat, takvim, hesap makinesi, galeri, kamera, telefon, mesaj uygulamalarında zaten Samsung iyi iş çıkartıyordu. Başka bir uygulamaya gerek görmüyorum. Çalışırken de gayet stabiller. Müzikleri Deezer üzerinden dinlediğim için müzik çalar hakkında pek yorum yapamayacağım.

Kameradan da kısaca bahsedeyim. Açılma, odaklama hızında bir değişiklik fark etmedim. Pro modda değişiklikler var. Pro modda çektiğiniz fotoğrafları Raw olarak kaydedebiliyorsunuz. Bir de ayarlar daha anlaşılır geldi bana.

Benim gördüğüm tek sorun konum bulma konusunda. Bu sıkıntı benim kullandığım cihazda mı yoksa güncellemeyle ortaya çıkan bir şey mi bilmiyorum. Ama Instagram, Swarm gibi üçüncü parti uygulamalarda konum bulmada sıkıntı var şu an. Bu konuya ileride bir güncelleme gelir mi bilmiyorum.

 

 

Ayarlar

Marhsmallow ile birlikte Samsung Galaxy S6 ‘da uygulamaların izinlerine müdahale edebiliyoruz. Çoğu uygulamayı ilk açışınızda dosyalara erişmesine izin vermek isteyip istemediğinizi soruyor. Dilerseniz ayarlardan da müdahale edebiliyorsunuz. Ama sizi bazı izinlere mecbur bırakan uygulamalar var. Bir iznini iptal ettiğinizde açılmama sorunu olabiliyor. Bu da Android’in bazı izinleri paketler halinde sunmasından kaynaklanıyor.

Bildirimler için de derin ayarlar gelmiş. Her uygulamanın bildirimlerini teker teker ayarlayabiliyorsunuz. Bu kısım iOS’teki ayarlara çok benzemiş. Hatta ayarlar kısmı tamamen iOS’e benzer bir hale gelmiş diyebilirim. Ben bu durumdan memnun kaldım. Ayarlar pratik hissettiriyor. Bildirim ayarları bildirim panelinde de görebiliyorsunuz. Bildirimlerin sol alt kısmında bildirim ayarları kısayolu var.

Sonuçta güncellemeden oldukça memnun kaldım. Özellikle batarya süresindeki iyileşme çok iyi oldu. Bana göre Samsung Galaxy S6 ‘nın tek eksiği bu yöndeydi ve güncellemeyle bu eksikten büyük ölçüde kurtulmuş oldu. Performansta zaten bir sıkıntı yok. Kamera konusunda da bir telefonun yapabileceğinin en iyisini size sunuyor. Bu durumda geçen yılın cihazı olmasına rağmen gönül rahatlığıyla satın alabileceğiniz bir konumda artık. Fiyat konusunda da biraz daha avantajlı duruma geçerse iyi olur.

samsung galaxy s6 marshmallow bildirimler ardazeytin

Kamera Örnekleri

Güncellemeyle kameranın kalitesinde bir değişiklik fark etmesem de çektiğim bir kaç fotoğrafı burada paylaşıyorum. Samsung Galaxy S6 ile çekilen fotoğrafların orijinal hallerine buradaki Google Drive klasöründen bakabilirsiniz.

samsung galaxy s6 kamera 1 ardazeytin

samsung galaxy s6 kamera 2 ardazeytin