Sapphire RX 480 Nitro Benchmark Sonuçları

Özel soğutmasıyla dikkat çeken Sapphire RX 480 Nitro modelinin benchmark sonuçları ortaya çıktı.

AMD Radeon RX 480 ve NVIDIA GTX 1060 referans modelleri arasında savaş kızışmış durumda devam ederken, tüketici tarafından asıl beklenen özel soğutmalı modeller bir bir gün yüzüne çıkmaya başladı.

Test sonuçları henüz yeni sızmış olan ve Ağustos ayında satışa çıkması beklenen Sapphire RX 480 Nitro ekran kartı modelinin benchmark sonuçları bir hayli ilgi çekmeyi başardı. Testleri yakından incelediğimizde Sapphire RX 480 Nitro modelinin çekirdek frekansının 1420MHz seviyesine kadar çıkartıldığını görüyoruz. Fabrika çıkış frekansının üzerine çıkarılan bu modelde kayda değer bir performans artışı görmek mümkün.

Genel olarak baktığımızda DX 11’de GTX 1060 ile kafa kafaya rekabet ederken DX12 ve Vulcan API kullanan oyunlarda ise farkı açıyor. Özellikle fiyat avantajını hesaba katarsak RX 480 özel soğutmalı modellerinin fiyat/performans ölçeğinde oldukça iddialı olduğunu görmek mümkün. Ancak bu kadar yapılan hız aşırtmanın kartın TDP değerlerini ne kadar yukarı çekeceğini henüz bilmiyoruz. Yine de enerji tüketimi açısından GTX 1060’ın daha başarılı olacağını tahmin etmek zor değil. Benim düşünceme göre tüketicilerin bir çoğu günün sonunda enerji tüketimi, aşırtma miktarı, sıcaklık değerleri gibi rakamlar takılmak yerine önce fiyat etiketine bakmayı tercih edecektir.

Benchmark Sonuçları

sapphire rx 480 nitro 1 sapphire rx 480 nitro 2 sapphire rx 480 nitro 3 sapphire rx 480 nitro 4

Kaynak: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/4tum2s/sapphire_rx_480_nitro_benchmarks_crysis_3_w3_gta/

 • Emirhan Topal

  ne zaman çıkacak ?

  • Arda

   Yurt dışında iki hafta önce çıktı fakat Türkiye’de henüz satılan bir yer görmedim. Tahminen ay sonu görürüz.

   • Emirhan Topal

    galiba. site yeni mi ?

    • Arda

     Sayılır. Birkaç ay oldu.

     • Emirhan Topal

      Hayırlı olsun.

     • Arda

      Teşekkürler.