Tarifeli Bağlantı – Windows 10 Mobil Veri Tasarrufu

Bilgisayarınızı internete mobil veri bağlandığınızda nasıl tasarruf edebileceğinizi bu rehberde öğrenebilirsiniz.

Tarifeli Bağlantı Nedir ? 

Tarifeli bağlantı, ilişkili bir veri sınırı olan bir İnternet bağlantısıdır.

Bazı durumlarda bildiğiniz üzere sabit internete(ADSL-Fiber vb.) erişimimiz olmadığı durumlarda akıllı telefonlarımızdan mobil veriyi Wi-Fi ağı olarak paylaşarak( bkz. Hotspot) internete erişim sağlıyoruz. Fakat mobil veri kotalarımız oldukça kısıtlı. Mobil veri kotalarının 2GB, 3GB, 6GB gibi komik rakamlarda kalması ve 4.5G hızına geçmemizden dolayı olası istemsiz büyük veri harcamaları çok can sıkıcı olabiliyor.

Windows 10 veri harcama konusunda oldukça çekincesiz davranıyor. Sim kartı doğrudan bilgisayara takamadığınız için de Hotspot kullanımında otomatik olarak veri tasarrufu yapması gerektiğini anlayamıyor, tarifeli bağlantı özelliğini otomatik açamıyor ve otomatik güncellemeler, kontroller vs. derken bir yığın kota boşa gidiyor.

İşte bu rehber de tam olarak bunu önlemek için hazırlandı. Aşağıdaki yöntemi uyguladığınızda Windows 10 mobil cihazınızın internetine bağlandığında bundan sonra gereksiz veri tüketmeyecek.

Tarifeli Bağlantı Nasıl Açılır ?

  1. Mobil veri ağına Wi-Fi üzerinden bağlanın.
  2. Başlat menüsünü açın ve “wifi” kelimesini yazın.
  3. Çıkan arama sonuçlarından “Wi-Fi ayarlarını değiştir” sonucuna tıklayın.tarifeli bağlantı 3 ardazeytin
  4. Açılan ayarlar uygulamasındaki “Gelişmiş Seçenekler” yazısına tıklayın.tarifeli bağlantı windows 10 ardazeytin
  5. Gelişmiş seçenekler açıldıktan sonra orta bölümde “Tarifeli Bağlantı” ayarlarını göreceksiniz. “Kapalı” olan ayarı tıklayarak “Açık” hale getirin.tarifeli bağantı 2 ardazeytin
  6. Gereken ayarlar tamamlandı. Bundan sonra bu mobil wi-fi ağı adı değiştirilmediği sürece tasarruflu olarak kullanılacak.

Windows 10 veri tasarrufu ayarı