WHQL Sürücü İmzası Nedir ?

Özellikle ekran kartı sürücülerinde karşılaştığımız WHQL kavramı neyin nesi

WHQL (Microsoft Windows Hardware Quality Lab), Microsoft’un 3. parti donanımları ve yazılımları kendi işletim sistemleri ile maksimum uyumunu sağlamayı hedeflediği test prosedürüdür. Laboratuvar ortamında belirli kriterlerde uzmanlar tarafından test edilen donanım sürücüleri eğer testi geçebiliyorsa WHQL imzası verilir. “Certified for Windows” ibaresini kullanmaya hak kazanır.

windows-compatibility

Sürücülerin bu testi geçebilmeleri için Windows işletim sistemlerinde kararlı bir şekilde çalışmak zorundadır. İmza almayı hak eden sürücünün içerisine  Microsoft tarafından şifrelenmiş bir anahtar yani dijital bir imza eklenir. Sürücünün içerisine testlerden geçtiğine dair bilgiler eklenir(Readme, INF dosyaları).

İmzalı bir sürücü tüm işletim sistemlerinde kararlı çalışacak anlamına mı gelir ?

Hayır. Sürücü imzası Microsoft’un hali hazırda destek vermeyi sürdürdüğü işletim sistemleri için geçerlidir. Örneğin geçtiğimiz dönemde resmi desteği Microsoft tarafından kesilen Windows XP işletim sistemi için artık bu destek sağlanmamaktadır. Bu da demek oluyor ki artık yeni çıkan donanımların sürücülerinin Windows XP ve önceki işletim sistemlerinde düzgün ve kararlı çalışmasının garantisi verilmeyecek. Windows 7 ise aynı kaderi paylaşmaya yakın bir aday.

Bilgisayarıma imzası olmayan sürücü yükleyebilir miyim ?

Evet. Yüklenebilir. Hatta yüklemeye çalıştığınız sırada işletim sistemi sizi uyaracaktır. BETA ekran kartı sürücüleri bunlara bir örnektir. Ancak sistem kararlılığını bozan ya da aksatan her hangi bir sürücüye bu imza verilmez. Benzer şekilde sürücüyü üreten firma tarafından da kararlı çalışacağına dair garanti verilmez. Dolayısı ile imzasız bir sürücü kullandığınızda Microsoft size teknik destek ve yardım sağlamaz.

İmzasız sürücüler sistem kararsızlığına ve çökmelerine(Örnek: Mavi ekran) neden olabilir. Ayrıca yüklemek için sistem yöneticisinin (administrator) yetkisi gerekir.

driver unsigned

Bilgisayarımda imzasız sürücü var mı nasıl kontrol ederim ?

  1. Başlat’ı açın.
  2. “Çalıştır” aracını açın. (çalıştır yazdığınızda aramada çıkar)
  3. Sigverif yazıp çalıştırın.

WHQL sürücü imza doğrulaması

Daha detaylı Windows ve Donanım ilişkisi bilgileri için: Windows Hardware