Xbox One S Kontrolcü (Joystick) İncelemesi

Erişilebilir fiyattaki en iyi kablosuz kontrolcüyü arayanlara

Kutu İçeriği

 • Xbox One S kontrolcü.
 • 2 Adet Duracell AA pil.
 • Kullanma kılavuzu ve garanti belgeleri.

Titreşim

Titreşim konusunda oldukça başarılı. Örneğin Forza yarış oyununu oynarken hangi lastiğin sürtünmeyi kaybettiğini, frenleme yaparken kontrolcünün ön tarafında oluşan lastiklerin kilitlenip kaymasını, her bir lastiğin ayrı ayrı hissinin verilmesi müthiş bir detay. Mesela, ABS desteğini kapatıp frenleme yaparken aracın kaydığını sadece ekrandan görerek ya da kulaklıktan duyarak değil elinizde hissederek oynamaya başlıyorsunuz. Gaza yüklendiğiniz dahi tetikte oluşan geri bildirim gerçekten daha ucuz kontrolcülerde bulamayacağınız bir deneyim.

Tüm bunlara bu örnekteki açıdan bakacak olursak yüksek başarımlı titreşim oyun deneyimizi arttırıyor, sınırları daha fazla zorlayabilmenizi, daha iyi süreler yapabilmenizi dolayısı ile oyun zevkinizi arttırıyor.

Konfor

Xbox One S kontrolcüsünün oyuncular tarafından en çok sevilme nedenlerinden biri de verdiği konfordur. Diğer kontrolcü modellerine nazaran daha büyük olan tasarım elinize tam oturur ve rahatça kavramanızı sağlar. Arka yüzeyi kaymayan pürüzlü yapıdadır ve elinize herhangi bir vida deliği gelmez. Tuşlar ve analoglara uzanan parmaklarınızın erişimi oldukça rahattır. Benzer şekilde tuş geri bildirimleri de oldukça başarılıdır, her seferinde kaç kere bastığınızdan emin olursunuz. Yumuşak yaylı ve oval yapılı tetikler dahi uzun süre oyun oynadığınızda parmaklarınızı yormaz.

Tasarım

Xbox One S kontrolcüsü standart olarak beyaz rengi ile bulunmakta. Siyah piano black tuşlar ile kombine edilen bu tasarım oldukça şık duruyor. Beyaz renkli kasa yapısı korkulanın aksine kirlenmeyen bir yapıya sahip.

Yakın zamanda Türkiye’ye kırmızı ve yeşil rengi de geliyor.

Bağlantı Seçenekleri

 1. Micro USB kablo ile PC ve XBOX cihazlarına bağlanabiliyor. Kablo ile bağlantıda içerisindeki piller yerine bağlandığı bilgisayar veya konsoldan gücünü alıyor. Windows 10’da kabloyu taktığınız an cihazı tanıyor ve sürücü kurulumu ile bekletmiyor.
 2. Bluetooth 4.0 ile PC(Windows 10), XBOX, Akıllı telefon, tablet, Akıllı Televizyon, Android TV Box ve benzeri Bluetooth 4.0 joystick destekleyen cihazlara bağlanabiliyor. Bluetooth bağlantısında cihaz içerisindeki 2 adet AA pilden gücünü almakta.

Özet

Xbox One S kontrolcü oldukça beğenimi kazandı. Uzun saatler oyun oynandığında dahi ellerde ve parmaklarda ağrı yaratmıyor. Arka zemindeki pürüzlü dış yüzey, analoglardaki pürüzlü yapı kavramayı en üst düzeye taşıyor. Tuş geri bildirimlerinin başarımı çok yüksek, ne kadar ve kaç kere basıldığından her zaman emin olabiliyorsunuz. Titreşim konusunda çok başarılı. Gerçekten oyun ile sizi bağlayan titreşimler veriliyor.

Tek hayal kırıklığı yaratan kısım kulaklık girişinin, orjinal Xbox kablosuz kontrolcü alıcısı olmadan kullanıldığında kalitesiz ve zayıf ses vermesi oldu. Bu özelliği olmazsa olmaz diyenlerin 20$ daha masrafa girmesi gerekmekte. Bahsi geçen orijinal dongle: Xbox Wireless Adapter for Windows

Artılar

 • Uzun süre boyunca oyun oynandığında eli yormayan tasarım.
 • Elden kaymayan dış malzeme.
 • Yüksek hassasiyetli, yormayan analog ve tetikler.
 • Lisanslı X input sayesinde hemen hemen her oyunda ayar gerektirmeyen, kusursuz deneyim.
 • Hemen hemen her oyunun geliştirme aşamasında kontrolcü olarak Xbox kontrolcüsünün baz alınmasından dolayı en yüksek joystick deneyimi.
 • Güçlü ve bölgesel titreşim.
 • Bluetooth 4.0 üzerinden kablosuz bağlantı.

Eksileri

 • PC tarafında bluetooth ile kablosuz bağlantı için Windows 10 Anniversary Update(build 1607) ve sonrası sürüm gerekmesi.
 • Resmi Xbox USB alıcısı yerine standart bluetooth alıcısı kullanıldığında bağlandığı bilgisayarın ses kartını kullanmıyor. Bu nedenden dolayı kablosuz alınan ses oldukça zayıf ve kalitesiz.
 • Türkiye’den alımda pahalı olması.