Xiaomi Hybrid HD Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

Berrak tizler, dengeli baslar, hibrit hoparlör yapısı ve uygun fiyatı ile tam bir fiyat performans canavarı

Teknik Özellikler

  • Kablo uzunluğu: 125 santim
  • Ağırlık: 14 gram
  • Sürücü tipi: Armatür ve dinamik driver
  • Empedan değeri : 32 ohm
  • Hassasiyet: 101 dB
  • Jack Tipi:  3.5 mm altın kaplama
  • Giriş ve çıkış gücü: 5 mW ve 20 mW
  • Frekans aralığı: 20-20,000 Hz
  • Kutu içeriği : Kulaklık pabuçları

Kutu İçeriği

Hoparlör

Xiaomi Hybrid HD adından da anlaşıldığı üzere hibrit bir yapıya yani çift sürücüye sahip. Çift sürücü bizlere tiz ve bas dengesinin birbirine karışmadığı detaylı bir deneyim sunuyor. Detayına inecek olursak, yüksek frekans yani tiz ve mid sesler için armatür sürücü kullanıyor. Düşük frekans yani baslar için ise dinamik sürücü kullanıyor. Bu sayede müziklerde daha önce duyamadığınız detayları duyabilirsiniz. Özetlemek gerekirse detaylı ve temiz tiz ve mid ses veriyor, baslar ise orta seviyede.

Bu çift sürücülü yapının bir dezavantajı ise empedans değerinin 16 değil de 32 ohm olması. Bu durumda kulaklığı taktığınız cihazın kalitesi devreye giriyor. Bilgisayar, ipod, ipad, iphone, S7, Note 5, Mi 4, Mi 5 gibi güçlü ve kaliteli cihazlarda oldukça yüksek ses alınırken aynı seviyede yükseklik giriş seviyesi kalitesiz cihazlardan alınamıyor. Bu hususa dikkat etmenizi öneririm. Zayıf cihazlarda kulaklığın potansiyeli ortaya çıkamıyor.

Mikrofon ve Fonksiyon Tuşları

Xiaomi Hybrid HD mikrofon kalitesi olarak gayet başarılı. Günlük konuşmalarda karşı tarafı oldukça memnun ediyor. Gürültülü ortamlarda sesinizi rahatça alabiliyor. Azınıza dayamanız gerekmiyor. Ben özellikle Skype görüşmelerinde kullanıyorum ve çok memnunum. Bu mikrofon ile amatör bir Youtube kanalı dahi idare edebilirsiniz.

Fonksiyon tuşları 3 adet konumlandırılmış. Ses açma ve kısma, ortada ise başlat/durdur tuşu bulunuyor. Bu tuşa iki kere basarak sonraki şarkıya, üç kere basarak bir önceki şarkıya dönmek mümkün. Bir kere basarak aramalara cevap vermek de mümkün.

Malzeme Kalitesi ve Tasarım

Xiaomi Hybrid HD yüksek seviyede malzeme kalitesine sahip. Kulaklık kısımları metalden yapılmış. 125 santim boyundaki kablosu ise yüksek mukavemetli kevlar iplikten örgü ile sarılmış. Bu yapı kablo hasarından ciddi derecede koruyor. Fonksiyon tuşları ve mikrofonun olduğu bölümde de kaliteli fırçalanmış metal tercih edilmiş. Jack kısmında ise metal başlık tercih edilmiş ve jack ucu altın kaplama ile kaplanmış.

Özet

Gerek hoparlör kalitesi olsun gerek mikrofon kalitesi olsun Xiaomi Hybrid HD kulaklığından kullandığım süre boyunca oldukça memnun kaldığım. Masaüstü bilgisayarımda kullandığım Asus Xonar DSX ses kartı ile birlikte bugüne kadar eriştiğim en iyi ses kalitesini bana sundu. Mobil olarak ise Xiaomi Mi4 akıllı telefonum ile kullanıyorum. Telefonda ise aynı üreticinin avantajından dolayı bu kulaklık modeline özel ses ayarı ve yükseltici konmuş. Ses seviyesi masaüstü bilgisayar kadar olmasa da aynı kaliteyi alabiliyorum. Bas sever biri olarak bana basları yeterli geldi, tiz ve mid kalitesi ise beklediğimden iyi çıktı. 16-20$ arası fiyatı ile de oldukça erişilebilir bir fiyata sahip. Kulakiçi kulaklık arayan herkese tavsiye ederim.