Xiaomi Mi 4 LTE Akıllı Telefon İncelemesi

Fiyat performans oranı ile tüm rakiplerini saf dışı bırakan Mi4 hakkında uzun süreli kullanımda edindiğim tecrübelerimi bu incelemede aktarıyorum

Xiaomi Mi 4 Modelinin Bilinen Sorunları Ve Sıkça Sorulan Sorular

4G (4.5G) Frekansları Türkiye’de Desteklenmiyormuş Şehir Efsanesi

Bu konu %100 kesinliğe henüz ulaşmasa da asılsız bir yanılma var. Xiaomi tarafından üretilen toplamda 4 varyasyon Xiaomi Mi 4 modeli var. Bunlardan ikisi WCDMA kod adlı 3G diğer ikisi 4G yani LTE destekli. Bizi ilgilendiren kısmı 4G modelleri. İki adet 4G modeli mevcut bunlardan biri Çin için üretilen Mi4 LTE-CMCC(China Mobile) modeli bir diğeri ise Avrupa için üretilen MI 4LTE-CU kod adına sahip. Türkiye’de ithalatçısı tarafından satılan model avrupa modeli. Avrupa modelini kullanan avrupalılar 4G kullanabiliyor. Bu durumu düşündüğümüzde bizde de çalışacağını teorik olarak doğrulayabiliriz. Yine de 4G ya da diğer adıyla ülkemizin abartması olan 4.5G kullanımı halka açılana kadar %100 emin olmak mümkün değil. Büyük ihtimalle sorun olmayacak ama kendi cihazımda kanıtlanmadan bir şey söylemem zor.

Şimdiye kadar elimdeki tek kanıt olarak 4G(4.5G) uyumlu sim karta geçiş yapabildiğim. TurkTelekom 4.5G uyumludur deyip yeni sim kartı verdi. 

Garanti – IMEI – İthalat Durumu

Xiaomi Mi 4 ‘ün Türkiye’deki ithalatçısı SEMERS yasalar dahilinde iş yapıyor. Türkiye’ye Türkiye için uygun olan MI 4LTE-CU Avrupa modelini getirtiyor. IMEI yasal olarak işleniyor. Garanti ise yasalar dahilinde 2 yıl boyunca verilmek zorunda. Bu durumda Delta Servis devreye giriyor. Cihaz Delta Servis tarafından iki yıl garantili.

İthalat durumundaki tek kayıp Türkiye’de Xiaomi’nin resmi olarak bulunmadığından dolayı kendi servis noktalarının bulunmaması. Delta Servis’de diğer servis noktaları gibi memnun kalanlar ve şikayet edenler ile dolu. Türkiye şartlarında tüketici olarak Apple ürünlerinde bile başınızın ağrıması mümkün iken Delta gibi genel bir servis ile de problem yaşamanız anormal bir durum değil. Şahsen ben LG Nexus 4 sahibi olarak LG yetkili servisi ile de problem yaşadım. Bu sebepten ötürü yetkili servisi yokmuş ve benzeri gibi durumlardan ötürü almaktan vazgeçmek pek mantıklı değil. Bu olaya bir de bardağın dolu tarafından bakın. Xiaomi resmi olarak Türkiye’ye gelse yığınla vergiler ödemek, servis ve satış hizmetini kendisi sağlamak durumunda. Bu durumda da fiyatıyla rakipleriyle dalga geçen Xiaomi telefonlarının fiyat avantajlarının azalması söz konusu.

GPS ve Navigasyon Sorunu

Almadan önce bu konu hakkında bilgim yoktu fakat kullanırken yaşadığım ufak sorunlar üzerine araştırma gereği duyduğumda Çin dışındaki kullanıcıların bu problemi yaşadığını Avrupa modeli kullananların bu sorunu fark ettiğinin bilgisini edindim. Sorun şu şekilde bazen navigasyonu açtığınızda yeriniz dakikalarca tespit edilemiyor. Bu durumda mobil veri, wifi ve gps üçlüsünü bir kapatıp açıyorsunuz ya da cihazı yeniden başlatıyorsunuz. Düzeliyor.

Bir diğer problem ise konum isabeti bazen durduk yere kaçabiliyor. Nadir oluyor fakat fark etmek mümkün. Eğer yazılımsal bir problem ise umarım ki Marshmallow güncellemesi ile düzelecektir. Sorun ROM’da mı yoksa donanımda mı bilinmiyor. Resmi bir açıklama da yok.

Benim yorumum ise çok dert edilecek bir problem değil. Nadir gelişen bir durum. İç mekan haricinde sorun olmuyor.

Şarj Aleti Ülkemize Uygun Değilmiş Diyorlar

Evet doğru. Bu sebeple kutunun içerisinden ülkemizdeki prizlere uygun dönüştürücü de çıkıyor. Dönüştürücünün kalitesini tartışacak bir şey yok. Çarşıdan 1 liraya alınabilecek bir şey. Metal uçları uzatmaktan başka bir vazifesi yok. xiaomi-mi-4-şarj-adaptörü-quick-charge-ardazeytin

Titreşimde Güç Kaybı

Yine nedeni bilinmeyen bir problemden dolayı 1-2 hafta cihazı yeniden başlatmaz iseniz titreşim gücü en alt seviyeye iniyor. Yeniden başlatma sonrası anında düzeliyor.

 • Marshmallow güncellemesi ile bu sorun giderildi.

Zayıf Bildirim LEDi

Özellikle beyaz kasalı modelde olduğunu düşündüğüm bir problem. Cihazın standart bildirim ışığı çoğu işlev için beyaz olarak ayarlanmış.  Fakat dış ortamda gündüz vakti güneş altında bu beyaz ışığı görmek pek mümkün değil. Akşamları ise sorun yok. Beyaz kasanın üstünde beyaz minicik bir ışık kesinlikle bir mantıksal tasarım hatası. Çok şükür ki LED RGB olduğu için ayarlara girip ne için ne renk bildirim ışığı yakabileceğinizi ayarlayabiliyorsunuz. Kırımız, yeşil, mavi gibi keskin ana renkler benim için bu sorunu giderdi. Tam olarak bir sorun sayamayız ama Nexus 4 ile alıştığım nohut tanesi kadar bildirim ışığından sonra hiç beğenmedim. xiaomi mi 4 notification led ışık ardazeytin

Metal Çerçevenin Telefon Görüşmesi Sırasında Kulağa Batması

Köşegen yapılı tasarım alüminyum hatların başlangıcında yani ekrandan itibaren başlayan kısımda ince bir hat yaratmış. Ahize kısmını kulağınıza dayadığınızda bu ince metal şerit kulağınızı rahatsız etmeye başlıyor. Şahsen ben telefonun ekranını yüzüme değdirmeden konuşmayı tercih ettiğim için bu problemi fark ettim. Bu sorun kişiden kişiye değişebilir. Birkaç dakikayı geçmeyen görüşmelerde sorun olmuyor. Ancak ben yarım saat konuşuyorum bir seferde diyorsanız kulağınızda ince bir çizgi ile bir süre gezeceksiniz. 🙂

Kaygan Arka Kapak

Xiaomi Mi 4 modelinin orjinal arka kapağı parlak bir yapıda. Bu da insan elinden eline göre değişen seviyede kayganlık hissi yaratıyor. Tek el kullanımda açıkçası ben güvensizlik hissi aldım. Bu sorunun çözümü de oldukça basit. Çin’den tercihen Aliexpress’den mat arka kapaklardan dilediğinizi sipariş verip keyfinize bakıyorsunuz.

Güç (Kilit) Tuşu Deformasyonu

Henüz benim başıma gelmeyen bir problem fakat araştırmalarımda başına gelenleri gördüm. Bütün gün telefonu elinizden düşürmez vaziyette iseniz, birkaç dakika da bir ekranı açıp kapatıyorsanız kilit tuşu 1 yıla yakın bir sürede gevşiyor. Ben 6 aydır kullanıyorum ve ilk güne göre bir fark yok. Bir sıkıntı olursa da garanti kapsamında değiştirtmek mümkün. Garanti bittikten sonra da Xiaomi Mi 4 için Çin’den parça temin edip değiştirilebilir.

Sar Değerleri

Xiaomi Mi 4 Kafa SAR Değeri: 1.03 W/kg (Avrupa)

Xiaomi Mi 4 Vücut SAR Değeri: 1.31 W/kg (Avrupa)

Diğer Telefonlar:

LG G4 Kafa SAR Değeri: 0.57 W/kg (Avrupa)

LG G4 Vücut SAR Değeri: 0.39 W/kg (Avrupa)

LG G3 Kafa SAR Değeri: 0.37 W/kg (Avrupa)

LG G3 Vücut SAR Değeri: 0.31 W/kg (Avrupa)

LG G5 Kafa SAR Değeri: 0.59 W/kg (Avrupa)

LG G5 Vücut SAR Değeri: 1.04 W/kg (Avrupa)

Samsung Galaxy S7 Edge Kafa SAR Değeri: 1.03 W/kg (Avrupa)

Samsung Galaxy S7 Edge Vücut SAR Değeri: 1.60 W/kg (Avrupa)

iPhone 6 – 6S Kafa SAR Değeri: 0.93 W/kg (Avrupa)

iPhone 6 – 6S Vücut SAR Değeri: 0.97 W/kg (Avrupa)

Nokia Lumia 1520 Kafa SAR Değeri: 0.64 W/kg (Avrupa)

Nokia Lumia 1520 Vücut SAR Değeri: 0.2 W/kg (Avrupa)

Microsoft Lumia 950 XL Kafa SAR Değeri: 0.59 W/kg (Avrupa)

Microsoft Lumia 950 XL Vücut SAR Değeri: 0.48 W/kg (Avrupa)

HTC M9 Kafa SAR Değeri: 0.56 W/kg (Avrupa)

HTC M9 Vücut SAR Değeri: 0.35 W/kg (Avrupa)

Huawei P8 Kafa SAR Değeri: 0.47 W/kg (Avrupa)

Huawei P8 Vücut SAR Değeri: 1.72 W/kg (Avrupa)

 • aytac

  Gerçekten başarılı bir inceleme olmuş, bu yorumu mi4 telefonum ile yazıyorum ve çok memnunum.Emeğine sağlık.

 • Böyle incelemeleri her yerde bulamayız. Uzun kullanım ile güzel bir ayrıntılı inceleme hazırlamışsın, eline sağlık.

  • Arda

   Teşekkürler.

 • kutukcu

  İnternetteki en iyi inceleme. Çok teşekkürler elinize sağlık

  • Arda

   Teşekkürler.

 • 1.000 TL altı bir telefon almak istiyorum. Siz Mi4 kullanmışsınız. GM 5 Plus ve Mi4 arasında kaldım. Sizce halen alınır mı ? Lenovo falan da bakayım mı ? Mi4=680TL, GM5=999TL

  • Arda

   Fiyatına göre çok iyi bir ürün. Ben alırken 3GB bellekli modeller vardı ama artık 2GB bellekli modeller satılıyor. Bunun sayesinde fiyat da oldukça düştü. Cihazla çok yoğun bir işiniz yoksa 2GB bellek sorun olmayacaktır. 16GB arttırılamayan hafıza da size yeterli gelecekse tavsiye ederim. gm5 plus gibi 1000TL ve üzeri rakamlara çıkabiliyorsan Mi5 alman daha mantıklı olur.

 • yasin önder

  Güzel inceleme olmuş.Eline sağlık.

  • Arda

   Teşekkürler.

 • muhammet

  Arda hocam selamlar,bende dün itibariyle hepsiburada sitesinden Xiaomi mi4 siparişi verdim. Öncesinde araştırdım fakat çok uğraştırıcı , çok arızası olan bir telefon olduğunu birçok sitede de gördüm. Geldiğinde bile direk arıza çıkıyormuş. Acaba telefon geldiği gibi geri iade etsem mi? Siz ne diyorsunuz. Açtığım andan itibaren iade olmuyor,arıza çıkarsa uğraş dur sonra.

  • Arda

   Açtım iade olmuyor diye bir şey yok. Kutudan bozuk çıkarsa ürün iade edilir, sıfırı ile değiştirilir. Nasıl araştırdınız bilmiyorum. Çok satan bir telefonun arızasını araştırırsanız karşılaştığınız sonuç normal. Çok korkunuz varsa kutuyu açmadan iade edin.

   • Kamil Aydın Güven

    servise gönderince bozuk olan cihaza kullanıcı hatası diyip ücretlendirme yapıyorlarmış bende çoğu yerde okudum bunu ???

    • Arda

     Çoğu firma Türkiye’de bu şekilde çalışıyor zaten. Xiaomi’ye özel bir durum değil. LG’ye bakın mesela. Durumu daha da kötü. Bu tür dertlerim olmasın diyorsanız baştan 3 telefon parası verip güncel Iphone modellerinden birini alabilirsiniz.

     • Kamil Aydın Güven

      kardeşim aldım telefonu bi haftadır da kullaniyorum . snapchat de baya ısınıyor .ram2gb hb den aldım. şarj da da ısınıyor da o normal heralde . şimdilik kullaniyom ya bakalım baya güzel telefon.

     • Arda

      Metal çerçeveden dolayı tamamen plastik telefonlara göre sıcaklığı çok daha belirgin hissettiriyor. Karşılaştığınız durumlar hemen hemen her metal güncel güçlü işlemcili telefonlar için geçerli. Genel bir uyarı olarak cihazı mecbur kalmadıkça şarjda kullanmayın, en azından zorlamayın. Mi 4 dahil her telefon için tehlikeli bir durum oluyor.

     • Kamil Aydın Güven

      kardeşim şu çinden aldığın mavi silikon kılıfı ya hediye et bana yada linkini at arıyorum arıyorum bulamadım aliexpres te . teşekkürler.