Xiaomi Mi 4 Görüntü Titreşim Önleme

Yazılım destekli titreşim önleme özelliğini göstermek için bir video hazırladım. İyi seyirler.

Xiaomi Mi 4 OIS daha doğrusu yazılım destekli titreşim önleme özelliğini örnek videolar çekerek test ettim.

Donanımsal olarak optik görüntü sabitleme(OIS) özelliğini desteklemeyen Xiaomi Mi 4 kamera yazılımında bu işi yazılım ile çözmeye çalışıyor. Ne kadar başarılı olduğunu test etmek istedim. Bu özelliği kapatarak ve aktif ederek ayrı ayrı iki video çektim. Bu videolarda telefonu elimde tutarak normal bir hızda yürümeye çalıştım.

Yorumum:

Kesinlikle donanımsal görüntü sabitleme kadar başarılı olmadığını söylemek isterim. Ancak varlığının ciddi anlamda işe yaradığını söylemeden de edemeyeceğim. Ben başarılı buldum. Ayrıntı vermek gerekirse bu özelliği açıp kapatmak kullanıcının kararına bırakılmış. Üzücü haber ise Mi 4 4K 30fps’ye kadar video çekebilmesine rağmen bu özellik en fazla 1080p çözünürlükte çalışıyor.

Xiaomi Mi 4 transparent ardazeytin

*Videolar 1920×1080 çözünürlükte 30 kare/saniye oranında 15 mbps bitrate değerinde kaydedildi. Ham videolar oldukça kaliteli olmasına rağmen Youtube’a yüklendikten sonra kalite oldukça düşüyor.

Görüntü Sabitleme hakkında daha detaylı bilgi almak için: Image Stabilization

 • Sedat

  Hocam nasıl yaptınız anlatabilir misiniz?

  • Arda

   Kamera uygulamasını açtıktan sonra video moduna geçin. Ortadaki modlar sekmesinden sağ üstteki dişliye basarak ayarlar menüsüne ulaşın. Bu menüdeki “görüntü dengeleme” özelliğini açın. 1080p çözünürlüğe kadar yazılımsal dengeleme yapabilmekte. 4K çözünürlükte bu özellik devre dışı kalıyor ne yazık ki.

   • Sedat

    Çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.