Xiaomi Mi Band 2 İnceleme

Xiaomi’nin başarılı akıllı bileklik serisinin 3. modeli olan Mi Band 2 hakkında deneyimlerimi bu incelemede sizlere aktarıyor olacağım.

Xiaomi Mi Band 2, önceki iki model olan Mi Band ve Mi Band 1S modeline göre oldukça önemli geliştirmeler barındırıyor. Önceki modellere göre daha iyi ölçüm yapan sensörlere, daha yüksek pil kapasitesine, kalp ritmi ölçere, saat ve topladığı verileri gösterebildiği bir ekrana sahip.

Xiaomi Mi Band 2 Temel Özellikleri

 • Saat ve tarih gösterme
 • Adım sayma
 • Yürüme mesafesi ölçme
 • Kalp ritmi ölçme
 • Yakılan kalori hesabı
 • Uyku kalitesi takibi
 • Çok fazla hareketsiz kalma uyarısı
 • Alarm
 • Telefondan gelen arama ve bildirimleri titreşim ile uyarma
 • Bağlı olduğu telefonun parolalı ekran kilidini açabilme
 • IP67 Sertifika(30 dakikaya kadar suda kalmaya dayanıklı)

Kutu İçeriği

Xiaomi Mi Band 2 geri dönüştürülebilir sert karton kutu içerisinde geliyor. Bu sayede uluslararası kargolamalarda hasar alma sorunu olmuyor. Kutu içerisinden Mi Band 2 kapsülü, bir adet siyah renkte silikon kayış ve bir adet cihaza özel usb şarj kablosu çıkıyor.

xiaomi-mi-band-2-unbox

Ekran

Xiaomi Mi Band 2 0.42″ boyutunda OLED bir ekrana sahip. Yüksek tasarruflu bu ekranı yüksek güneş altında da görebilmek mümkün. Bu ekranda saat, tarih, atılan adım, katedilen mesafe, yakılan kalori, kalp ritmi, gelen arama ve bildirimler görüntülenebiliyor.

Saati görmek için bileğimizi kaldırmamız yeterli oluyor. Geri kalan bilgileri görmek için ise cihaz üzerindeki dokunmatik tuşa dokunarak geçiş yapmak gerekiyor. Etkileşimi bıraktığımızda ekran sönüp tasarrufa geçiyor. Yani cihazda durmaksızın saat yada bilgi görüntülenmiyor. Aklınızda bulunsun.

Kordon

Xiaomi Mi Band 2 kordonu yumuşak silikondan yekpare yapıya sahip. Oldukça hafif ve rahat. Her bileğe uygun bir yapısı var. Sensörlerin düzgün çalışabilmesi için biraz sıkı takmak gerekiyor. Kordonun kendisi yumuşak bir yapıda olsa da kilitleme ucunda metal bir yapıya yer verilmiş. Bu yapı ne yazık ki koyduğunuz yerleri çizebilecek bir potansiyele sahip. Bu açıdan eksi not veriyorum.

Batarya

Xiaomi Mi Band 2 tam şarj ile ortalama 1 ay boyunca çalışabiliyor. Kullanılabilen özelliklerin ne kadarının açıldığına bağlı olarak 15 ile 50 gün arasında bir ömür sunabiliyor. Benim kullanım senaryomda ise günde %2-3 oranda bir eksilme oluyor. Alarm ve uygulama bildirimleri hariç hemen hemen her özellik açık durumda.

USB üzerinden ortalama 2 saatte tam şarj olabiliyor.

Suya Dayanıklılık

Denemek adına defalarca elimi yıkarken suyun altına soktum. Hatta biraz daha zorlamak adına kolumdan çıkarmadan duşa girdim. Hepsinden başarı ile geçti. Havuza da girilebilir. Ancak denize girmenizi tavsiye etmem. Tuz cihazı ve kayışı uzun vadede yıpratacaktır.

Güvenlik

Cihazın sunduğu özelliklerden bir diğeri de kilit ekranı güvenliği sağlaması. Bu özelliği açarsanız akıllı telefon sadece akıllı bilekliğe yakın olduğunda şifre sormadan ekran kilidini açabilir. Eğer telefon bileklikten ortalama yarım metre ve daha uzakta ise ekran kilidi açarken şifre sorar. Xiaomi Mi 4 ile çok güzel çalıştığını söyleyebilirim. Nexus 4 ile denediğimde ise birebir aynı başarıyı yakalayamadım fakat hala kullanmaya uygundu.

screenshot_2016-10-07-16-03-41-764_lockscreenscreenshot_2016-10-07-16-04-50-704_lockscreen

Yazılım

Xiaomi Mi Band 2 akıllı telefon ile Mi Fit adlı uygulama sayesinde akıllı telefon bağlantı kuruyor. Bu uygulama ile cihazın sensörler aracılığı ile toplanan veriler görsel arayüzde detaylı olarak sunuluyor. Aynı zamanda cihazın tüm ayarları bu uygulama üzerinden yapılıyor.

screenshot_2016-10-07-15-50-25-646_com-xiaomi-hm-healthscreenshot_2016-10-07-15-50-29-576_com-xiaomi-hm-health

Mi Fit uygulamasında örneğin atılan adımları toplam istatistiğini, hangi saatlerde ne kadar adım atıldığını ve ne kadar mesafe kat edildiğini ve bunun dolayısı ile ne kadar kalori yakıldığını görmek mümkün.

screenshot_2016-10-07-15-49-35-277_com-xiaomi-hm-healthscreenshot_2016-10-07-15-49-43-174_com-xiaomi-hm-health

Önemli bir diğer özelliği de uyku takibi. Hafif ve derin uyku arasındaki ayrımı anlayabiliyor ve size uyku kaliteniz hakkında istatistiksel bilgiler sunuyor.

screenshot_2016-10-07-16-02-49-564_com-xiaomi-hm-healthscreenshot_2016-10-07-16-02-55-549_com-xiaomi-hm-health

Uygulama üzerinden nabız ölçebilmek mümkün. Aynı zamanda daha önce ölçülerin nabızların da kaydını geriye dönük olarak görülebiliyor.

screenshot_2016-10-07-15-49-56-514_com-xiaomi-hm-health

Mi fit uygulaması veri üretirken aynı zamanda dışarıya veri aktarımını da mümkün kılıyor. Örneğin Google Fit uygulamasına toplanan verileri aktarabilirsiniz.

screenshot_2016-10-07-15-51-13-547_com-xiaomi-hm-health

Aksesuar

Mi band 2 için çeşitli renk seçeneklerinde kayışlar bulmak mümkün. Renkli silikonun yanı sıra metal kordonlar da mevcut.

xiaomi-mi-band-2-renkli-silikon-kayislar

Dilerseniz ekranın çizilmemesi için ekran filmleri bulunabiliyor.

xiaomi-mi-band-2-ekran-koruyucu-film

Özet

Xiaomi Mi Band 2 akıllı bilekliğini genel olarak beğendim. Cihaz üzerindeki ekran, saat takma ihtiyacınızı ortadan kaldırıyor. Adımları ve mesafeyi yeteri kadar isabetli ölçüyor. Hafif ve derin uykuyu şaşırtıcı düzeyde isabetli ölçüyor. Akıllı saatler gibi şarjı 1-2 gün değil ortalama 30 gün gidiyor. Normal bir saate göre çok daha hafif. Rahatsızlık vermiyor. Ancak varlığını unutuyorum diyecek kadar yok değil. Malzeme kalitesi yüksek. Üst yüzeyi çizilmeye dayanıklı cam olsa da siyah olduğu için çizik gösterme potansiyeli çok yüksek. Bileklik yakın iken parolalı ekran kilidini doğrudan açma özelliği Xiaomi Mi 4 akıllı telefonum ile oldukça başarılı çalışıyor. Ortalama 30$ fiyatını hak ettiğini söyleyebilirim. Tavsiye ederim.

 • Muhammed

  Merhaba nabız ölçer farklı bir cihaz ile karşılaştırdınız mı? Tools & Mi Band uygulaması ile ilk miband ledleri istediğimiz gibi kontrol ediyorduk. Mi band 2 ile ekran üzerinden arayan ismi çıkıyor mu?

  • Arda

   Tansiyon aletine göre daha isabetsiz tabi fakat dikkatli ölçüm yapıldığında yeteri kadar isabetli ölçüm yapıyor. LED kontrol etme gibi bir durum yok bildiğim kadarıyla. Arayanın ismi çıkmıyor. Sadece arama geldiğine dair simge ve titreme özelliği var.